Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktivity - léto

        Turistika 

           Naučné stezky

 •  Naučná stezka Blatenský příkop

Blatenský příkop je jedinečnou technickou kulturní památkou. Toto jedinečné vodní dílo zásobovalo nezbytnou vodou krušnohorské doly a později průmyslové závody. Příkop, dlouhý asi 12 km, lemuje naučná stezka se 23 zastaveními:

Rotunda -  Sejpy - Blatenský příkop - Propustek - Křižovatka cest - Kleč - Akvadukt -  Myslivny -  Palisáda - Jáchymovská silnice -  Odlehlý objekt -  Křižovatka se silnicí - Rýžovna -  Křižovatka se silnicí - Odlehlý objekt - Suk -  Odlehlý objekt -  Skalka -  Křižovatka Bludná - Propustky -  Křižovatka -  Sjezdovka

 blatensky_prikop_2.jpgBlatenský příkop začal vznikat v roce 1540 a jeho výstavba trvala 4 roky. Voda přiváděná do hor z povodí říčky Černé a z Božídarského rašeliniště byla nezbytným zdrojem energie pro tehdy se hojně rozvíjející doly v Krušnohoří, kterých po dokončení příkopu ještě přibylo.

Technickou kulturní památkou byl Blatenský příkop vyhlášen v roce 1980. V letech 1995 - 2001 prošel Blatenský příkop celkovou rekonstrukcí. Podél příkopu vybudována naučná stezka, která začíná asi 1,5 km za Božím Darem a končí nedaleko Horní Blatné.

Do obou městeček na jeho koncích je dobré autobusové spojení, do Horní Blatné se navíc dostanete pohodlně i vlakem.

  

 • Naučná stezka Božídarské rašeliniště

Božídarské rašeliniště se rozkládá na ploše 930 ha. V roce 1965 bylo vyhlášeno státní přírodní rezervací a je dosud nejrozsáhlejší rezervací Karlovarského kraje. Nepřehlédnutelnou dominantou rašeliniště je hora Špičák (1 115m), čedičová kupa pocházející z druhohor a mladších třetihor.

Naučná stezka Božídarské rašeliniště vede částí Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, které bylo dle Ramsarské úmluvy vyhlášeno mezinárodně významným mokřadem.

 raseliniste_4.jpg3,2 km dlouhá stezka začíná u Infocentra Boží Dar, kde je také umístěna 1. informační tabule. Převážná část stezky vede po povalových chodnících, které zajišťují jak bezpečnost turistů, tak i rašeliniště a vzácných druhů živočichů a rostlin, které se v něm nachází. Zastávky na naučné stezce Božídarské rašeliniště:

Boží Dar - Horské louky - Geologie a přírodní poměry -  Rýžování cínovce -  Bříza zakrslá -  těžba rašeliny - Živočichové -  Rostliny -  Profil rašeliništěm -  Borovice kleč -  Lesní porosty 

 

 • Naučné stezky Horní Blatná - Vlčí jámy

Naučná stezka Horní Blatná - Vlčí jámy je vlastně okruhem začínajícím i končícím v Horní Blatné. Okruh měří necelých 5 km a je na něm rozmístěno 7 informačních tabulí s českým a německým textem

Krušné jsou v povědomí lidí spojovány s dřívější masivní hornickou činností, která ve zdejší krajině zanechala nesmazatelné stopy.

horni_blatna_5.jpgV místech, kde kdysi ložiska rudy vystupovala až na povrch, postupovalo se do podzemí zahlubováním. Tam pak byly vyrubány komory. Čas od času se ovšem stalo, že strop komory nevydržel a zřítil se i s okolními stěnami. Tímto způsobem vznikla i největší propadlina Vlčích jam na dole Wolfgang, 120 m dlouhá a 14 m široká. Odkryla nám tak i zbytky starých důlních chodeb. Na vrcholu zájmu turistů ale stojí bývalý důl Jiří, úzká žíla s hloubkou 20 m. Díky tvaru průrvy zde dochází pouze k omezené výměně vzduchu, což má za následek velmi chladné klima i v letních měsících. Vzpomeňte si na to, až se budete chtít skrýt před nesnesitelnými letními vedry. Začátkem října roku 1813 byl důl Jiří dokonce cenným zdrojem ledu pro raněné v bitvě národů u Lipska.

 

 • Naučná stezka Jáchymovské peklo

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech. Naučná stezka Jáchymovské peklo měří 8,5 km a má 12 zastávek na nichž informuje nejen o uranových dolech a lágrech.

jachymovske-peklo_4.jpgPrvní informační tabule je umístěna u kostela sv. Jáchyma. Stezka pak pokračuje kolem dolu Svornost. V hornickém skanzenu si můžete prohlédnou expozici důlní techniky a nahlédnout do zpřístupněné středověké stříbrné štoly a novodobé uranové štoly. Na každé další zastávce vás čeká něco zajímavého. Stezka je zakončena u Šlikovského hradu, odkud se vám naskytne krásný pohled na město Jáchymov a okolní krušnohorské kopce.

Úvodní text před kostelem sv. Jáchyma -  Důl Svornost - Hornický skanzen spolku Barbora - Tábor Svornost - Městský rybník - Tábor Nikolaj - Důl Eduard -  Ekologická zastávka - lesy - zastávka - Horký rybník - Tábory Eliáš -  Tábor Rovnost -  Šlikův Hrad

 • Božídarský Špičák

bozifarsky-spicak.jpgHoru Špičák najdete na náhorní planině Krušných hor, severovýchodně od Božídarského rašeliniště, asi 4 km od Božího Daru. Okolí této čedičové hory tvoří rozsáhlé, především smrkové lesy, které jsou ideální pro turistiku.

 

 

 • Zlatý Kopec

Zlatý kopec a údolí Zlatého potoka jsou oblíbeným turistickým cílem. V okolí Zlatého kopce byl v roce 1995 vyhlášen přírodní park. Najdete zde zachovalé porosty smrků a relikty starých bučin.

Do přírodního parku je zakázán vjezd motorových vozidel. Přístupný je pouze pro pěší turisty.

V blízkosti Zlatého kopce se nacházejí dva turistické hraniční přechody, které spojují Česko se Saskem. Jeden je v Českém Mlýně a druhý na Rozhraní.

 

         Vyhlídky

 • Blatenský vrch

250px-blatensky_vrch1.jpg

Rozhlednu na Blatenském vrchu můžete potkat při svých toulkách Krušnými horami asi 2 km od Horní Blatné. Rozhledna leží na trase dvou oblíbených naučných stezek Vlčí jámy a Blatenský příkop. Zastávku a výšlap na rozhlednu vřele doporučujeme.

 

 

 •  
 •  

 

 •  
 •  
 • Rozhledna Klínovec
images1.jpg 
Klínovec - nejvyšší hora Krušných hor vysoká 1244 m - je vyhledávaným výletním místem už od začátku 19. stol. V r. 1884 byla na vrcholu postavena osmiboká 24m vysoká vyhlídková věž. Byla pojmenovaná Vyhlídkovou věží císaře Františka Josefa a slavnostně vysvěcena a předána k užívání dne 3.8.1884. V r. 1893 byl přistavěn k rozhledně zděný objekt s hostinskou místností a bytem pro hlídače.
Na vrchol Klínovce vede sedačková lanovka.
 
 • Plešivec
plesivec.jpg1028 m vysoká čedičová kupa Plešivec je  jednou z nejlépe dostupných krušnohorských tisícovek, s pohodlnou asfaltovou silnicí až na samý vrchol. .
 Vedle prostorného parkoviště tu najdete osmibokou rozhlednu (16 m vysokou) s ochozem, ze kterého je úžasný výhled přes hřebeny Krušnohoří. Rozhlednu na Plešivci postavila parta nadšenců z abertamského Spolku přátel přírody roku 1895. O třináct let později k ní přibyl dodnes fungující horský hotel s restaurací.
 
Milovníci pěší turistiky se samozřejmě mohou asfaltové silnici vyhnout a vydat se na Plešivec po jedné ze značených turistických stezek. Z Jáchymova sem dojdete po modré, která vede dál do Pstruží a na vrchol Vlčinec. Zelená naopak spojuje Abertamy s Merklínem.
 
 

         Sportovní aktivity

 •  Krušnohorská magistrála
Celková délka trasy je 242 km. Začíná v Chebu a končí na Sněžníku u Děčína.V celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy. Kromě malebné přírody vám magistrála nabídne mnoho přírodních a technických zajímavostí, jako jsou např. Vlčí jámy nebo Blatenský příkop a známé i méně prozkoumané horské obce a městečka s muzei a místními památkami. K zastavení a občerstvení přímo vybízí hospůdky, restaurace a penziony s různými specialitami. Budete-li unaveni z dlouhé cesty nebo nestačíte-li si vychutnat všechna zákoutí přírody, využijte některé z nabídky ubytování v klidném prostředí hor na čerstvém vzduchu.
Magistrála vede přes celé pohoří, které pokrývají zejména horské smrkové lesy, obklopené rozsáhlými rašeliništi a pestrobarevnými loukami. Nejvíce rašelinišť je mezi Kraslicemi a Božím Darem, kde se nachází státní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště a nejvyšší sopka střední Evropy, čedičová hora Špičák. Na rašeliništích také žije několik vzácných živočichů, jako jsou třeba střevlíci a tetřev hlušec. Horské louky pak nabízejí útočiště žluťáskovi borůvkovému nebo tetřívkovi obecnému. Ať už budete cestovat po vlastních nebo na kole, Krušnohorská magistrála vám v každé roční době nabídne něco nového a zajímavého.
Pro celkový přehled ještě kompletní trasa Krušnohorské magistrály:
Cheb – Františkovy Lázně – Vojtanov – Luby – Kraslice – Bublava – Jelení – Horní Blatná – Boží Dar – Měděnec – vodní nádrž Přísečnice – Hora sv. Šebestiána – Kalek – Mikulovice – vodní nádrž Fláje – Nové Město – Cínovec – Fojtovice – Krásný Les – Sněžník

 Zdroj: Boží Dar

             Cyklotrasy

Okruh č.1: Ježíškova cesta
Délka: 4,8 km
Obtížnost: Lehká, ideální pro rodiny s malými dětmi. Můžete také obejít pěšky s kočárkem.
Informace: Po cestě jsou 4 Ježíškovy boudy (přístřešky).
Trasa: Vyjedete z Božího Daru za hřbitovem po nově zrekonstruované stezce Kafenberská. Na první křizovatce se dáte vlevo, po 2,3 km přijedete na silnici - zahnete znovu vlevo a vrátíte se do Božího Daru.
 
Okruh č.2: Mrtvý rybník
Délka: 16,3 km
Obtížnost: Lehká, pro treková a horská kola, zvládnou i starší děti.
Informace: Cestou projíždíte kolem Božídarského Š
pičáku (1115 m.n.m.), nejvyšší čedičové kupy ve střední Evropě, a míjet budete také Mrtvý rybník. Na křižovatce Rýžovna doporučujeme navštívit krušnohorskou salaš (ovčí sýr, halušky).
Trasa: Z Božího Daru vyjedete po červené směrem na Horní Blatnou, po silnici III. třídy. Po vjezdu do lesa ujedete zhruba 200 m a odbočíte vlevo. Trasa vede po červené až na silnici Abertamy - Rýžovna, kde se dáte doprava. Přijedete na křižovatku Rýžovna, kde zahnete vpravo. Silnice vede zpět do Božího Daru.
 
Okruh č.3: Malý okruh Antona Günthera
Délka: 7,5 km
Obtížnost: Lehká, pro treková a horská kola, zvládnou i děti.
Informace: Část trasy vede po cestě Anthona Günthera, známého krušnohorského básníka.
Trasa: Vyjedete z Božího Daru za hřbitovem po nově zrekonstruované stezce Kafenberská. Pokračovat budete po cestě na hraniční přechod Tellerhauser (euro trasa 2OO8), za přechodem se dáte doprava po modré až k přechodu Hubertky (cesta A.Günthera). Překročíte hranice zpět do čech, na první lesní cestě odbočíte vlevo a vrátíte se na B.Dar po Kafenberské.
 
Okruh č.4: Velký okruh Antona Günthera
Délka: 22 km
Obtížnost: Lehká pro treková a horská kola, zvládnou i starší děti.
Informace: Možnost koupání na koupališti v Rittersgrün, návrat po cestě A. Günthera.
Trasa: Z Božího Daru vyjedete za hřbitovem po nově zrekonstruované stezce Kafenberská. Pokračujete po stezce 2OO8 k odbočce na přechod Tellerhauser, zde pojedete rovně po cestě Kafenberská až k silnici Zlatý kopec – Český mlýn. Na silnici zahnete doprava do Č. Mlýna. Tam na křižovatce opustíte silnici a vydáte se po cestě k hraničnímu přechodu Český mlýn/Rittersgrün. Za přechodem odbočíte doprava, na hlavní silnici pak doleva a po 100 metrech znovu doprava. Vyjedete ke koupališti (otevřeno pro veřejnost), od něj pokračujete vpravo po modré (cesta A. Günthera) přes Tellerhauser až k hraničnímu přechodu Hubertky. Překročíte hranice zpět do ČR a na první lesní cestě odbočíte vlevo, kudy se vrátíte na B.Dar po cestě Na vraky.
 
Okruh č. 5 „Just down the hill“
Délka: 4,5 km k lanovce + 3,8 km z Klínovce na B. Dar
Obtížnost: Střední, pro horská kola.
Informace: Trasa vede celou dobu z kopce, klade vyšší nároky spíše na techniku než na fyzičku. Návrat klínoveckou lanovkou.
Trasa: Vyjedete z B. Daru po žluté směrem k Neklidu. Nad Jahodovou loukou odbočíte vpravo, stále po žluté. Cesta prochází běžkařským areálem Jahodová louka, poté klesá k dolní stanici vleku na Neklidu. Odtud dolů po cestě (stále po žluté) až na parkoviště pod klínoveckou lanovkou. Na parkovišti zahnete ostře vlevo nahoru a po silnici pokračujete až k dolní stanici lanovky. Tam si koupíte jízdu nahoru (4O,- Kč). Ta vás vyveze na vrchol Klínovce (restaurace, nádherný výhled po hřebenech hor), odkud dojedete po silnici zpět na Boží Dar.
 
Okruh č. 6 Velký Krušnohorský okruh
Délka: 47,5 km
Obtížnost: náročná, pro horská a treková kola
Informace: cesta za začátku kopíruje Blatenský příkop a pod Blatenským vrchem, rozcetí Luhy ho kříží a opouští. Trasa prochází zkrz několik krušnohorských obcí a přes několik vrcholů (Blatenský, Plešivec, Klínovec). V H. Blatné a v Jáchymově muzea. Trasa je náročná, leč prochází velmi zajímavými místy Krušných hor.
Trasa: Z Božího Daru vyrazíte po silnici směr Horní Blatná přes Myslivny a Rýžovnu k odbočce na blatenský vrch, zde obočíte v pravo - cyklotrasa č.2001, Blatenský vrch (rozhledna, Vlčí jámy). Z Blatenského vrchu bedete pokračovat po žluté na rozcestí Luhy, zde odbočíte doleva, stále trasa 2001 po tzv. Železné cestě až do Potůček, stále po trase 2001. Část kopíruje žlutou turistickou značku. Potůčky (bazén, tržiště). Z Potůček po silnici č.221 do Horní Blatné (muzeum, kostel), pokračovat dál po silnici 221 do Perninku, na Křižovatce vlevo (silnice 219) směr Abertamy, projet obci, na křižovatce odbočit vpravo, směr Boží Dar (po silnici 219), po 500m opustit hlavní silnici, na křižovatce doprava na Plešivec. Na rozcestí pod Plešivcem se dáte doleva (Š
výcarská bouda) - odbočka vpravo nám dává možnost vyjet na vrchol Plešivce, kde naleznete rozhlednu a restauraci. Dále bute pokračovat od Švýcarské boudy (Plešivce) po modré přes Nové město do Jáchymova (šlikova věž, Jáchymov - radnice, muzeum). V Jámově pojedete doprava dolů až na kruhový objezd, kde bude následovat levá odbočka a po žluté dorazíte až na parkoviště pod klínoveckou lanovkou. Z parkoviště pokračovat až na dolní stanici lanovky, kterou se vyvezete přímo na vrchol Klínovce. A z Klínovce sjedete přímo do místa vašeho startu - Božího Daru.
 
Okruh č. 7 Velký Německý okruh
Délka: 32km
Obtížnost: středně těžká a ž náročná, pro horská a treková kola
Informace: trasa prochází přes Fichtelberg a po německé straně Krušných hor, která se může pochlubit velkým množstvím kvalitních cyklostezek.
Trasa: Z Božího Daru vyrazíte po silnici k hraničnímu přechodu pro motorová vozidla, za hraničním přechodem se dáte vlevo (od restaurace Neueshaus) nahoru po žluté až k parkovišti.Od parkoviště po žluté (modré, červené) vyjedete až na vrchol Fichtelberg(1214m.n.m). Z vrcholu Fichtelbergu po červené sjedete až k místu, kde červená kříží silnici a zde budete pokračovat dále doprava po silnici. Zhruba po 250 m odbočíte doleva po silnici. Dále se budete držet silnice, nikam nebudete odbočovat, silnice se zhuba po 3,5 km spojí se žlutou značkou, budete pokračovat po žluté až k parkovišti, u parkoviště doleva, zpočátku po zelené, dále budete pokračovat po silnici. Na další křižovatce pojedete rovně a na následující taktéž. Dále pojedte po zelené až do obce Markerbach (ranč a restaurace). Z Markerbachu stále po zelené (doleva nahoru). Zhruba 2 km od Markersbachu po stoupání přijde křižovatka se žlutou značkou, kterou budeme doleva následovat. Dále pokračovat rovně po červené až k hlavní silnici Oberwiesnthal - Tellerhauser, zde odbočíte doleva, budete pokračovat cca 500m po silnici, kde odbočíte doprava na modrou, která vás dovede až k turisckému přechodu Hubertky. Zde překročit hranice zpět do ČR na první lesní cestě odbočit vlevo a vrátit se na B.Dar po cestě Na vraky.
 
Číslo: 2000, délka: 37,5km
Pernink - lyžařský areál Pernink - Nové Hamry-Horní Blatná (přejezd silnice) - Jelení - Rolava -Nové Hamry - Tisovský vrch - Dračí skála - Pernink
Číslo: 2001, délka: 20km
Pernink - Blatenský vrch - Potůčky - Na strašidlech - Horní Blatná - Pernink
Číslo: 2002, délka: 37km
Pernink - Blatenský vrch - Potůčky - chata Červená liška - odbočka Zlatý kopec - Myslivny - rozcestí Pod Špičákem - Švýcarská bouda - Plešivec Abertamy - Pernink
Číslo: 2003, délka: 24km
Pernink – Bílá Bystřice - Velflík (lovecká chata) - odbočka k Černému jezeru - Lužec - železniční přejezd nad Perninkem - Dračí skála - Pernink
Číslo: 2004, délka: 30km
Pernink - odbočka Bludná - Hřebečná Rýžovna - Potůčky - přejezd silnice Blatná-Nové Hamry - Pernink
Popovský okruh - číslo: 2005, délka: 29km
Boží Dar - rozcestník Jahodová louka - Jáchymov - Popovský kříž - Mariánská - Adam - Rovnost - Eduard - Božídarský Špičák - U Černé - Boží Dar
Klínovecký okruh - číslo: 2005, délka: 25km
Boží Dar - Neklid – Klínovecká silnice - Nad Suchou - Plavno - Panorama - Bratrství - parkoviště u lanovky - Karásek - rozcestník Jahodová louka – Boží Dar
Hraniční okruh - číslo: 2008, délka: 35,5km
Boží Dar - Lávka - Hubertky - Český Mlýn - Holubí skály - Hraniční rozcestník - Chata Červená liška - Před Potůčkami - Šachta - U Zlaťáku - Mílovská - Myslivny - U Černé - Boží Dar
Centrální okruh - délka: 34km
Boží Dar - Lávka - Myslivny - Blatenský příkop - Božídarský Špičák - Pod Špičákem - Barbora - Abertamská silnice - U hájovny - Švýcarská bouda - Plešivec - Abertamy - hájovna Lesík - Bludná - Hřebečná - Mrtvý rybník - Pod Špičákem - Božídarský Špičák - U Černé - Boží Dar
Číslo: 2012, délka: 9km
Ostrov - Jáchymov - Pod lanovkou - Klínovec-lanovka-dolní stan
 

 

 
 

 

Jazyky

ČeštinaDeutsch

Kontakt

+420 602 811 070

sterzl@seznam.cz

Čas


Počasí

Počasí Kraslice - Slunečno.cz

Top list

TOPlist


Statistiky

Online: 1
Celkem: 50776
Měsíc: 502
Den: 18